Adını çiçek kokusundan alan şehir...FLORANSA

İtalya gezimizin son durağı Floransa.Ve biz Floransanın yaklaşık 30 dk.dışında yer alan ve termal turizmi açısından gelişmiş Montecatini Bölgesinde kaldık.

Buradaki otelde,ilk defa İtalyanca bilmemin yararını da gördük.Oda numaramızı italyanca söyleyince,otel yöneticisi tüm gruba göstereceği ortalama bir güler yüzün tamamını bize gösterdi,bir anahtar için başka müşterilerin peşine düşerken bizi gördüğünde kapıları bile açtı. İşte o itibara sebep numara...(duecentodieci-210)

Akşam yemeği için finiculare ile Ateş böceklerinin şarkıları eşliğinde Montecatini tepesine çıktık. Bir ana meydan ve dörtnir yanı cafe,restaurant dolu..herkezin hoşlanacağı bir yer bulması mümkün.Bizimkinin özelliği en son tiramisuları bizim yememiz ve diğer masaların bakmasıydı. Herzaman yemeğin başında tatlı siparşi vermemin faydasını görmüşümdür.J

Floransa Rönensans’ın doğduğu şehir.İsmini ise çiçek kokusundan almış”Firenze”.Ama biz o kokuyu alamadık o ayrıı.Şehir adeta açıkhava müzesi..heryerde sanat var..Uffizi galerisi U şeklinde 3 katlı bir binadan oluşuyor.içeri girmek için saat 16:00 olmadan önce yaklaşık 2 saatlik bir kuyrukta beklemek gerek.16:00’da kapıların kapanıp boşuna beklemiş olmanız riskinide gözönüne alacaksınız tabi. Bunun için bazı büyük grupların aylar öncesinde giriş rezervsyonu yaptıklarını duydum.Öyle büyük bir alanı kaplamışki bu müze,Bizim ülkemizde olsa “ben sanata....bu kadar geniş yer vermem” diyerek yıktırılıp yerine 7 bloktan oluşan bir site yaptırabilirlerdi L

Tamamı sadece Michelangelo tepesinden görülebilen devasa Duomo Kilisesi (Santa Maria Deella Fiore), girişinde temsili bir bronz domuz olduğu için bu adı almış Domuz pazarı,şimdinin kuyumcularının yer aldığı meşhur köprüsü Ponte Vecchio gezilecek yerler arasında.Bu köprünün karşısında pinokya oyuncak mağazaları ve Eski saray var.Pinokyo kukaları hangi boy olursa olsun çok pahalı.

Floransa sokaklarında “Davut” heylkellerine rastlamak mümkün ama gerçek Davut heykeli “galeria della akademia” müzesinde.Sıcakta kapıda yaklaşık 20 dk.bekleyerek içeri girebildik..

Dünyanın neresinde olursanız olun dilencilerin bağrışları hep aynı..bizde birbirimize “peeeeeeerfavoooooreee”diyerek Floransa sokaklarında sıcaktan ve yorgunluktan bitmiş,tükenmiş halde gezimizi bitirdik (perfavore->lütfen)

Gidenlerin anlata anlata bitiremediği Floransa’yı biz pek beğenmedik.Belki İtalya gezisinin son günü ve tek günlük hızlandırılmış tur olmasından kaynaklanabilir.

Bence bir şehri gezmek için en az 3 gün gerekli.böylece hem müzelere,hem yeterince oturup gelen geçeni seyretmeye,hem alışverişe ve hemde şehri keşfetmeye zaman olsun.

Otellerin şehrin dışında olması başka bölgeleri görmek açısından iyi olabilir ama şehirleri gece keşfetmek ve gün içinde yorgunluk atamamak,geri dönüşlerde saate tabi olmak açısında da kötü.

 

“Herbitiş bir başlangıçtır” sözünden hareketle bu gezi bittiğine göre,yeni gezilerde buluşmak üzere J

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !